Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

Χίλια χρόνια Ελληνορωσικές σχέσεις: Ιστορία και πολιτισμός

11/07/2016

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

«Χίλια χρόνια Ελληνορωσικές σχέσεις: Ιστορία και πολιτισμός»

Αθήνα 13-15 Ιανουαρίου 2017

Με τη συμπλήρωση χιλίων χρόνων ελληνορωσικών σχέσεων το Εργαστήριο Κοινωνικών Επιστημών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και η Εταιρεία Θεωρίας, Έρευνας και Διδακτικής της Ιστορίας (Ε.Θ.Ε.Δ.Ι) διοργανώνουν Διεθνές Συνέδριο με θέμα «Χίλια χρόνια Ελληνορωσικές σχέσεις: Ιστορία και πολιτισμός» που θα πραγματοποιηθεί από 13-15 Ιανουαρίου 2017 στην Αθήνα, στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30) όσον αφορά στην εναρκτήρια συνεδρίαση [πρωί Παρασκευής 13 Ιανουαρίου 2017] και στο Μαράσλειο Διδασκαλείο Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαρασλή 4) όσον αφορά στις υπόλοιπες συνεδριάσεις από το απόγευμα της Παρασκευής 13 Ιανουαρίου 2017. Στόχος του Συνεδρίου είναι να διερευνηθούν οι πολλαπλές σχέσεις του Ελληνισμού με τη Ρωσία στο ευρύτερο πλέγμα των ιστορικών, πολιτισμικών και ιδεολογικών ζυμώσεων και συναντήσεων κατά τη μεσαιωνική, νεότερη και σύγχρονη εποχή.